Ücretsiz intihal programları

Ücretsiz intihal programı, rapor almak isteyen öğrenciler için son derece önem taşımaktadır. Akademik yayınlara benzerlik raporu zorunluluğu getirildikten sonra öğrenciler hazırladıkları ödev, proje ve tez çalışmalarındaki intihal seviyesini belirlemek için program arayışı içine girmektedir.

İntihal Programları

Yeni bir teknoloji alanı olduğu için ücretli bir kaç programın yanında ücretsiz intihal programlarının sayısında her geçen gün artış olduğu gözlemlenmektedir. Bilindiği gibi ücretli olan Turnitin ve iThenticate programları en çok tercih edilenlerden ikisidir. Aslında aynı firmanın değişik ürünleridir. Fakat, ücretsiz intihal raporu almak isteyen öğrenciler için alternatifler yok değil.

Ücretsiz İntihal Programları

En bilinen ücretsiz intihal programlarına örnek vermek gerekirse, Viper,  DupliChecker,  CopyLeaks,  PaperRater,  Plagiarisma,  PlagiarismChecker, Plagium  programları yanında bir kaç tane daha bulabilirsiniz. 10 ücretsiz intihal programını inceleyebilirsiniz. Özellikleri nelerdir, avantajları, dezavantajları varsa ücretli versiyonlarının ilave özelliklerini de bulabilirsiniz.

Raporu ücretsiz programlardan almak isteyen öğrencilere bir önerim olacak. Bir konuda çok dikkat etmeleri gerekir. Bunu neden söylüyorum, son 1 ayda neredeyse 10 öğrenci, ücretsiz programlardan rapor almak isterken, tezin tamamını intihale düşürmüş vaziyette bize geldiler. Programda repository özelliği yani depo bölümü mutlaka kapalı olması lazım. Aksi takdirde benzerlik tespiti yapmak isterken tezin tamamını intihale sokabilirsiniz.

Dikkat edin

Programları incelerken, dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik; veritabanının ne kadar geniş olduğudur. Bunu kısaca açalım. Ücretli yazılımların tercih edilme nedeni, çok fazla , ödev, makale, proje, tez ve internet yayınlarını taramasından kaynaklanmaktadır. Turnitin Türkiye’deki üniversitelerde tercih edilir, çünkü veritabanı o kadar geniştir ki alıntıyı mutlaka yakalar. Fakat bu özellik ücretsiz programlarda olmayabilir. Özelliklere bakarken, dikkat edeceğiniz nokta ne kadarlık akademik yayını tarıyor olmasıdır.

Ücretsiz programlardan alacağınız sonuç sizi yanıltabilir. Yani tarama yaptınız ve benzerlik indeksi %15 çıktı. Fakat bunu ücretli olanlara soktuğunuzda %60 çıkabilir. Böyle bir sonuç sizi şaşırtmasın. Peki neden? Bunu da izah edelim. Ücretsiz program 10 milyon yayını takip ederek %15 çıkartabilir, ancak ücretli olanlar 10 milyar yayını tarayabilir ve rapordaki benzerlik oranının yüksek çıkmasına neden olabilir. Bu noktada hangisi geçerli olur? İkisi de geçerli olmaz. Üniversitede kütüphaneden alacağınız ya da danışman hocanızın alacağı rapor sizin için bağlayıcı olacaktır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

 

Yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
Share
Close