İntihal oranının az olması için neler yapabilirim

Bir arkadaşımızın intihal oranının daha az olması için neler yapabilirim diye sorusu vardı. Bu yazı bu soruya cevap olarak yazılmıştır. Aşağıda, detayları bulabilirsiniz.

“Yüksek lisans ödevimi hazırlıyorum, intihal oranın az olması için neler yapabilirim, hoca intihal programından tarayacağını söyledi.”

Öncelikle belirtelim ki intihal oranı diye bir şey yok benzerlik oranı var. Benzerlik oranı şeklinde devam edeceğim. Daha düşük benzerlik için aşağıdakileri yapabilirsiniz :

  • Cümleleri olduğu gibi almayın o cümleden ne anladıysanız onu yazın
  • Alıntı yaptığınız yerleri satır içi ve kaynakçada düzgün gösterin.
  • Başka kaynaklardan usule göre yararlanırsanız intihal yapmış olmazsınız.
  • Kullandığınız kaynağı olduğu gibi belirtip üzerine eklemek istediğiniz konuyu kendiniz yazın.
  • Alıntıları tırnak içinde gösterin mesela olması zorunlu kuram cümleleri turnitin de tararken alıntı yüzdesi daha az çıkacaktır.
  • Turnitin programından korkmaya gerek yok program makale taramasını sadece internet üzerinden yapıyor yani mantık olarak internetten değilde makaleden alıntı yaparsan intihal oranı %0 bile çıkabilir (benim %1 çıkmışlığı var) ancak makaleden okuyun anladığınızı yazın da bir intihal türüdür 8 farklı intihal türü vardır bunu yaparsanız da intihal sayılır. Önemli olan yaptığınız alıntı ya da esinlenmelerde doğru bir şekilde dipnot göstererek yazarın eserine atıf yapmaktır. Bu etik olanıdır aksi taktirde programdan geçmek zaten çok kolay.

 

Yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
Share
Close