Burada intihal var mı

İntihal konusunda öğrencileri aydınlatmaya devam ediyoruz. Yüksek lisans yapan bir arkadaşımız, burada intihal var mı diye sormuş. Örnek üzerinden intihal olup olmadığını açıklayalım. Yazısını olduğu gibi aşağıda veriyorum. Değerlendirmeyi, altında bulabilirsiniz.

Arkadaşızın mesajı:

İntihal konusunda genel hatlarıyla bizleri aydınlatabilecek birisi var mı? şimdi şöyle ben bir makaleden bir cümle beğendim. cümle şöyle “Osmanlı Devleti, Kuzey Afrika’daki son toprağı olan Trablusgarp’ı kaybetti. Böylece sınırlar daha da daralmaya başladı.” şimdi ben bu cümleyi “Osmanlı Devleti, …. km’lik sınırları içerisinde bulunan ve Afrika’nın Kuzeyinde yer alan son toprağı konumundaki Trablusgarp’ı kaybetmiş ve 3 kıta devletinden 2 kıta devletine dönüşmüştür.” (dipnot attım).

Tez yazarken ( genelde)  %20 benzerlik oranına izin verildiğini biliyorsunuzdur. Yukarıda örnekte, alıntı yaptığınız yeri “tırnak” içine alıp doğru atıf yapar ve bunu da kaynakçaya eklerseniz, bu benzerlik oranı konusuna girer. Fakat, bu yazıyı “tırnak” içine almayıp, kaynakçada da göstermeseydiniz yani kendi görüşünüz olarak verseydiniz bu bilimsel suç olan intihale girerdi.  Dolayısı ile yukarıda intihal yoktur.

 

Burada intihal var mı yazısını sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz.

 

Yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
Share
Close