Bölüm dışında yüksek lisans yapılır mı?

Kendi bölümüm dışında başka bir bölümde YL yapabilir miyim? Diyelim ki İktisat mezunu biri Tarih, Sosyoloji, Türk Dili Edebiyatında herhangi birinde YL yapabilir mi?

Cevap

yapabilirsin… enstitü yönetmeliğinde başvuracağın program şartlarında aynı bölümden mezun olma ya da şu bölümdekiler sadece başvurabilir gibi bir ibare yoksa yapabilirsin..

Bilimsel hazırlık nedir ; bilimsel hazırlık basit anlamda şu denebilir: Farklı alanda lisansüstü çalışmalar yapacaksan başvurduğun lisansüstü programında ana bilim dalının önemli konularını içeren derslerini almak zorunluluğu vardır; ana bilim dalını daha iyi kavrayabilme, o bilim dalının var olan dilini ve düşünce yöntemlerini benimseyip lisans üstü çalışmalarda bulunmak için.. en fazla bir yıl olup (iki dönem ) anabilim başkanının önerdiği dersleri (her enstitü için değişebilir) istenilen düzeyde geçme zorunluluğu vardır..

 

Aramalar

 • Bölüm dışında yüksek lisans yapılır mı? ile ilgili aramalar
  alan dışı yüksek lisans yapmak
  farklı alanda yüksek lisans yapmak
  alan dışı yüksek lisans listesi
  alan dışı yüksek lisans ekşi
  alan dışı yüksek lisans psikoloji
  alan dışı yüksek lisans programları
  hangi bölüm hangi alanda yüksek lisans yapabilir
  alan dışı yüksek lisans mühendislik

orumlar

 • […] Bölüm dışında yüksek lisans yapılır mı? – Yüksek Lisans Haberleri. Kendi bölümüm dışında başka bir bölümde YL yapabilir miyim? Diyelim ki İktisat mezunu biri Tarih, Sosyoloji, Türk Dili Edebiyatında herhangi birinde YL yapabilir mi? Cevap yapabilirsin… enstitü yönetmeliğinde başvuracağın program şartlarında aynı bölümden mezun olma ya da şu bölümdekiler sadece başvurabilir gibi bir ibare yoksa yapabilirsin.. Bilimsel hazırlık nedir ; bilimsel hazırlık basit anlamda şu denebilir: Farklı alanda lisansüstü çalışmalar yapacaksan başvurduğun lisansüstü programında ana bilim dalının önemli konularını içeren derslerini almak zorunluluğu vardır; ana bilim dalını daha iyi kavrayabilme, o bilim dalının var olan dilini ve düşünce yöntemlerini benimseyip lisans üstü çalışmalarda bulunmak için.. en fazla bir yıl olup (iki dönem ) anabilim başkanının önerdiği dersleri (her enstitü için değişebilir) istenilen düzeyde geçme zorunluluğu vardır.. […]

  Cevapla

Yanıt bırakın

Share
Share
Close