Bilimsel atıf nedir, çeşitleri nelerdir

Bilimsel atıf nedir, çeşitleri nelerdir sorusuna cevap olarak aşağıdaki yazıyı ele aldık.

Atıf ikiye ayrılır, doğrudan atıf ve dolaylı atıf. Doğrudan atıf bir metni veya cümleyi aynen almaktır. Ancak bu tarz bir atıf yaparken bu metnin hiçbir şekilde size ait olmadığını belli etmek için ilgili metni koyulaştırın ve tırnak içine alın.

Dolaylı atıftaysa bir aynen alma durumu yoktur, bir düşünceden ya da metinden ilham aldınız ancak bunu kendi cümlelerinizle anlattınız bu durumda da atıf yapmanız gerekir, ancak tırnak işareti kullanmanıza gerek yoktur. Bahsettiğiniz durumda sizin eklemeler yaparak geliştirdiğiniz fikrin kaynağı yine başkasına ait olduğu için tırnak işareti kullanmadan atıf yapmanız gerekmektedir.

Atıf yaparken birebir hiç değişiklik yapmadan tezinizde kullanırsanız tırnak içine alıyoruz, diğer türlü okuduklarınızdan anladıklarınızı kendi kelimelerinizi kullanarak yazıyorsunuz.

Turnitinin çalışma programı bize iki adet oran veriyor “alıntıların çıkmış hali ve alıntılarla beraber iligli oran” bizim Dokuz Eylülde bu oran en fazla alıntı çıkmış halinde %15 alıntılarla beraber %30 olmalı bunu üniversiteniz belirlemiştir. Turnitinin aralara kattığınız cümleler var ise yakalayamayacağı bölüm yok diyebilirim belkide.

Yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
Share
Close